JAA

Türk Lisansı

JAR-FCL, JAA üyesi ülkelerde verilen pilot ve bazı diğer pilot lisanslarını tanımlamakta kullanılan bir terimdir. JAR-FCL kısaltması İngilizce Joint Aviation Requirements Flight Crew License (Müşterek Havacılık Gereksinimleri Uçuş Mürettebatı Lisansı) kavramının akronimidir. Günümüzde JAA yetkilerini ve görevlerini EASA’ya devretme sürecinde olduğu için pilot lisanslarında da önemli değişiklikler yapılmaktadır.

JAA üyesi ülkelerde verilen JAR-FCL lisanslarını Kuzey Amerika'da verilen FAA lisanslarından ayırmak için gerektiğinde lisans ismi önünde FAA veya JAR kısaltması kullanılır. Örneğin husûsî pilot lisansları (PPL) FAA PPL ve JAR PPL olarak tanımlanır.

JAR-FCL lisansına sahip pilotlar diğer JAA üyesi ülkelerde pek fazla formalite ile karşılaşmadan lisanslarını kullanabilirler.

Lisans Türleri:

Dünyada bilinen 3 temel lisans tipi bulunmaktadır. Bunlar: FAA, EASA ve JAA.

FAA ( Federal Aviation Admistration): Amerika’da verilen ATPL ticari pilot lisansıdır. Dünya’nın bir çok ülkesinde kabul görmektedir. Öğrencilerimiz de Amerika’da anlaşmalı olduğumuz okullarda FAA lisanslarını 6 – 8 ay sürecek olacak eğitimler ile kolaylıkla alabilirler.

EASA ( Eropean Aviation Safety Agency ): Avrupa birliginde geçerli olan lisans türü EASA’dır. EASA Lisansı Avrupa Birliği’ne ait bir lisanstır ve Avrupa ülkelerinde pilot olmak isteyen öğrencilerin alması gereken lisanstır. FAA programlarımızdan başarı ile mezun olan pilotlarımız, lisanslarını kolaylıkla EASA’ya dönüştürebilirler. FAA lisansı ile arasındaki en büyük fark, ATPL Teori dersleridir. 14 tane dersten oluşan ATPL Teori derslerini alıp, sınavlarını geçen pilotların EASA lisansları onaylanır. Mezun pilotlarımız isterlerse, FAA eğitimleri sırasında PPL programlarını tamamladıktan sonra anlaşmalı EASA okulumuzda EASA ATPL teori derslerini almaya başlayabilirler. Bu sayede eğitim süresi kısalacak ve toplamda 8- 10 ay süre ile hem FAA hem de EASA lisanslarına sahip olabileceklerdir.

JAA ( Joint Aviation Authorities ): Türkiye’de EASA lisansı geçerli olmaktadır. Ancak, EASA’ya sahip pilotun, Türkiye’de ki hava yolu şirketlerinde çalışabilmesi için Kontrol Uçuşlarını tamamlaması gerekir. Toplam 6 dersten ve 3 uçuştan oluşan kontrol uçuşunu yapan pilotun, başvurularını yapması halinde SHGM ( Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ) tarafından JAA lisansı onaylanır.

 

EASA LİSANSINDAN JAA LİSANSINA ÇEVRİM İŞLEMLERİ


American Pilot Training olarak Amerikan ortağımız Ekoaviation ile AFA (Atlantic Flight Academy) anlaşması doğrultusunda ABD okullarımızdan mezun öğrencilerimize, Amerika’dan aldıkları FAA lisanslarını Türk JAA lisansına kolaylıkla çevirmeleri konusunda ücretsiz yardımcı olmaktayız. Ayrıca, Türkiye’ye çevrim işlemleri için aylarca bekleme ve sıraya girme durumlarını AFA önderliğinde ortadan kaldırmaktayız.

FAA eğitimlerini ve ATPL teori derslerini Amerika’da temsilcisi olduğumuz uçuş okullarında Türkiye’de dahil olmak üzere bir çok ülkeye göre daha kısa sürede ve düşük maliyetler ile tamamlayan pilotlarımız, çevrim işlemlerini anlaşmalı olduğumuz AFA bünyesinde kolayca alarak, JAA lisanslarına aylarca beklemeden sahip olabilir ve JAA lisansları ile Türk hava yolu şirketlerine pilotluk başvurularını yapabilirler.

Okul kayıt ve tüm prosedur işlemlerinizde olduğu gibi, AFA başvuruları, SHGM kayıt ve onay işlemleri konusunda da sizlere profesyonel ve ÜCRETSİZ danışmanlık sunmaktan mutluluk duyacağız.

EĞİTİM ve LISANS ÇEVRİM SÜRECİ

 1. AŞAMA: Amerika’da 6 – 8 ay süre içerisinde ATPL eğitimlerinin tamamlanması

( Private Pilot Licence, Commercial Pilot Licence, Instrument Rating, Multi Engine )

 

 1. AŞAMA: ATPL TEORİ DERSLERİ (14 DERS)

Öğrenciler, PPL eğitimleri sonrasında istedikleri zaman teori derslerine baslamak ve sınavlarına girmek durumundadırlar.

Öğrencilerimiz teori derslerini Türkiye’de alabilecekleri gibi Avrupa’da veya Amerika’da da alabilirler. American Pilot Training olarak Amerika’da anlaşmalı okulumuzda bu derslerin alınması mümkündür. Programın maliyeti $3.100’dır. Sınavlara da Amerika’da girilebilir. Her dersin sınav bedeli £89’dir. Öğrencilerimiz Amerika’da FAA eğitimlerini alırken ATPL Teori derslerini de beraberinde alabilirler. Bu iki eğitim ortalama 10 ile 12 ay arasında tamamlanmaktadır.

 

 1. AŞAMA: ÇEVRİM UÇUŞLARI

SHGM SHT-1H talimnamesine göre, lisansını Türkiye veya EASA dışı bir ülkeden alan öğrencilerin çevrim uçuşları yapması gerekmektedir. Çevrim uçuşları; 6 yer dersinden ve 3 çevrim uçuşundan ibarettir. Derslerde uçağın teknik özellikleri anlatılmaktadır ve öğrenci uçuşlara hazırlanmaktadır. Uçuşlar ise; 2 saatlik tazeleme ( biri uçakta, biri simülatörde ), 1 saatlik SHGM’den gelen hoca ile yapılacak çok motor kontrol uçuşundan oluşmaktadır.

NOT: Bu uçuşlar EASA ülkelerinde de yapılabilir ( Avrupa ) ancak uçuşlar minumum 25 saat sürmektedir ve yaklaşık $15.000 ‘ı bulmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de pilotluk mesleğine devam etmek isteyenlerin çevrim uçuşlarını Türkiye’de yapmaları daha mantıklıdır.

 

MALİYETLER:

AFA’da alınacak çevrim uçuşunun maliyeti €2.100 + %8 vergidir. Dersler ve kontrol uçuşları fiyata dahildir. Ancak SHGM tarafından alınan ücretler (kontrol uçuş hocasının ücreti 100 TL, sağlık raporu 500TL, sağlık sertifikası tanzim ücreti 250TL ile SHGM lisans tanzim ücreti 500TL)fiyata dahil değildir.

 

BAŞVURULAR:

 • Çevrim Uçuşları’nı AFA’da yapmak isteyen mezun pilotlarımız taleplerini 2 ay öncesinde belirtmeleri gerekir.
 • Başvuru için, mezuniyet evraklarının ve ATPL teori derslerinin başarı ile tamamlanması ve başarı belgelerinin sunulması gerekir.
 • Başvurular mezuniyet tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde yapılmalıdır. 1 yıldan daha uzun süre önce mezun olmuş pilotlar her geçen yıl için 1 saat tazeleme uçuşu yapmak zorunda kalırlar.
 • Mezun pilotun AFA eğitimlerine başlamadan önce SHGM’ye bildirimde bulunması gerekir.
 • SHGM’ye bildirimde bulunmak için önce sağlık raporunun sunulması gerekir. Sağlık raporu, SHGM’nin anlaşmalı sağlık kurumlarından alınmalıdır. ( Ek’te sağlık kurumlarının listesi yer almaktadır. ) Rapor için Class1 sağlık muayenesine girilir. ( Yaklaşık 500 TL civarındadır )
 • Sonuç raporu alınarak 250 TL banka dekontu ile SHGM Sağlık Sertifikası Tanzimi için başvuruda bulunulur. Banka dekontu açıklamasına AD – SOYAD SHGM329T1 yazılmalıdır. 250 TL SHGM’nin Halk Bankası’ndaki TR59 0001 2009 4010 0005 0000 09 IBAN numaralı hesabına yatırılmalıdır.
 • Sertifika onayının mezun pilota ulaşması yaklaşık 15 gündür.
 • Sertifikası gelen mezun pilotun, sertifikası ve evrakları ile beraber tekrar SHGM’ya başvurarak çevrim uçuşlarını AFA’da yapacağını bildirmesi gerekir.
 • SHGM mezun pilotun AFA’da çevrim uçuşu yapmak isteğini AFA’ya bildirecektir.
 • Bu işlemlerden sonra American Pilot Training tarafından kaydınız alınarak Ekoavition’a bildirilecek ve Ekoavition tarafından AFA işlemleriniz yapılacaktır.
 • AFA mezun pilotumuzun çevrim uçuşu başlama tarihlerini ön sıraya alarak, kesin başlama tarihini bilgi verecektir.
 • Mezun pilot için çevrim uçuş bedeli olan €2.100 + %8 vergi tutarıdır.
 • Çalışma metaryelleri AFA aracalığı ile bizim tarafımızdan temin edilir.
 • AFA mücbir sebepler dışında çevrim yer derslerini ve uçuşları14 gün içerisinde tamamlar. Normal koşullarda ise yer dersleri ve uçuşlarortalama 3 gün sürmektedir.
 • Eğitimlerini ve uçuşlarını tamamlayan pilot, AFA lisans tanzim başvurusunu SHGM’ye yapacaktır.
4.AŞAMA: SHGM Başvuruları ve Lisansın Onaylanması

Çevrim uçuşlarını tamamlayan pilot öğrenci adına AFA, lisans tanzim başvurusu için aşağıda yer alan evraklarla ve bir dilekçe ile birlikte SHGM’ye başvuracaktır.

 

Gerekli Evraklar:

 • SHGM’den kontrol uçuşu için gönderilen kontrol pilotu yetkilendirme Yazısı
 • ATPL Sınav Sonuç Belgesi
 • MEP (land) IR Yenileme Testi Sonuç Formu
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Sağlık Sertifikası Aslı ve Fotokopisi
 • FAA Lisansı Aslı ve Fotokopisi
 • FAA tarafından düzenlenen lisans teyit mektubu https://amsrvs.registry.faa.gov/airmeninquiry/ sitesinden alınabilir.
 • Okul Lisans Diploması Fotokopisi
 • Sabıka Kaydı
 • Logbook Aslı ve Fotokopisi
 • 6 Adet Fotoğraf
 • Lisans Tanzim Ücreti Ödeme Dekontu ( SHGM banka hesabına 500 TL yatırılır )

Açıklama: Ad - Soyad EUCB304T1

Ödeme: 500.- (BEŞ YÜZ ) TL

Hesap Numarası: TR59 0001 2009 4010 0005 0000 09