Amerikada Yaşam

Amerika Birleşik Devletleri ormanları, çölleri, dağları, yüksek düzlükleri ve verimli ovaları ile çeşitli özellikleri bulunan dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Kıta üzerinde bulunan Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusundan batıda Büyük Okyanus’a kadar 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika körfezi çevirmektedir. Saatte 96 km hızla giden bir tren, ülkenin bir ucundan öbür ucuna 48 saatten fazla bir zamanda varabilir. Alaska ve Hawaii’yi de içine alan ABD’nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır.

Amerika Birleşik Devletleri, yüz ölçümünün büyüklüğünden kaynaklı farklı iklimlere sahiptir. Ülkenin orta bölümünde karasal iklim hâkimken, güney kesiminde daha çok tropikal iklim görülmektedir. Doğu ve Batı kısmında ise kuzey bölgeleri hariç genel olarak ılıman bir iklim hâkimdir. Amerika’da yaşam masrafları yaşadığınız bölgeye göre değişir.

Eğer büyük bir şehirdeyseniz elbette kiranız, ulaşım masraflarınız, sosyal aktiviteleriniz daha pahalı olacaktır. Bu durum metropolitian olmayan şehirlerde değişir yani yaşam masraflarınız daha az olur. Örneğin dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan New York’ta bir öğrencinin aylık masrafı 2000$ a kadar çıkabilirken iç eyaletlerde bunu 1000$ a kadar düşürmek mümkündür.

Amerika Hakkında Bilgiler

Nüfus: 313.900.000
Yüz Ölçümü: 9.826.675
Başkent: Washington, DC
Para Birimi: ABD Doları
Telefon: Ülke Kodu: 1, Türkiye 0090 + alan kodu ve telefon numarası ile aranır.
Konuşulan Diller: 28 eyalette İngilizce ve son dönemlerde İspanyolca konuşulmaktadır.
Din: %80 Hristiyan, az miktarda dinsiz ve diğer dinlere dağılım (Budist, İslam, Ortodoks)
Amerik Zaman Dilimi: Amerika’nın zaman dilimi GMT-6 ‘ tır.
Saat Farkı: Batısı -7 saat, doğusu -9 saat
Uçuş Süresi: İstanbul – New York arası 11, Los Angeles arası 14 saat
Acil Telefonlar: Ambulans – Polis – İtfaiye: 911
Elektrik: 110 Volt, 50 Hz. Prizleri ikili olmasına rağmen yassı uçludur.

Florida

Yılın 9 ayı denize girilebilen bir iklime sahip, Atlantik Okyanusu’nda yüzme keyfi yaşatan ve Amerika’nın “Sunshine State” yani güneşli eyaleti olarak adlandırılan Florida’nın başkenti Tallahassee'dir. Jacksonville, Miami, Tampa, St. Petersburg, Hialeah ve Orlando eyaletin en kalabalık şehirleridir. Florida'da 13 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Florida'da otuzdan fazla özel üniversite ve otuza yakın devlet üniversitesi vardır. Gainesville'de bulunan Florida Üniversitesi, eyaletin en büyük yükseköğrenim kurumudur.

Bu bölgede uçuş okullarının sayıları da oldukça yüksektir. Özellikle iklim koşullarının, yıl boyu uçuşlara elverişli oluşu, okulların ağırlıklı olarak bu bölgede konuşlanmasını sağlamıştır.

Florida, plajları, sıcak iklimi ve güneşli günleri ile bilinmektedir. Açık hava faaliyetleri arasında, tenis, golf, softball, su sporları, balık ve yabani hayvan avcılığı, dağcılık sayılabilir. Eyaletin sınırları dâhilinde, doksan iki eyalet parkı, tarihi anıt, dört eyalet ormanı, iki plaj ve yaban hayatı koruma milli parkı bulunmaktadır.


Eyaletin neredeyse güney uç kesiminin tamamını kaplayan Everglades National Park, Kuzey Amerika'da yabanıl alanların en büyüğüdür.

Florida yıl boyu güneşli ve sıcak bir iklime sahip olduğundan yılın her dönemi uçmaya elverişlidir. Bu sebepledir ki uçuş eğitimi programları bir çok ülkeye göre daha kısa bir zamanda tamamlanmaktadır.

Florida yaşam standartları açısından da Amerika’nın ekonomik eyaletlerinden biridir. Öğrencilerimiz, okul yurdunda konaklamanın dışına bir ev veya oda tutarak ekonomik olarak kalabilirler. Yaklaşık ev maliyetleri aylık $800 - $1500 arasındadır. Evde konaklayan öğrencilerimiz, civar marketlerden mutfak alışverişlerini yaparak bütçelerini dengeleyebilirler.

Ayrıca öğrencilerimiz, Türk ehliyetlerini Amerika’da kullanabilirler ve haftalık, aylık, yıllık olarak araç kiralayabilirler. Bu konuda http://www.happytoursusa.com adresini ziyaret ederek istedikleri aracı haftalık $50’dan başlayan ücretlerle kiralayabilirler.

Diğer bir seçenek olarak araç satın alımı gerçekleştirip, program bitimi Türkiye’ye dönmeden önce, zarar etmeden aldıkları fiyata araçlarını yeniden satabilirler. Ortalama araç fiyatları $3.000’dan başlamaktadır.

Batılı dünya havacılığında bir ülkenin havacılığının gelişmişliğini o ülkenin pervaneli uçak sayısı gösterir derler. Örneğin, Alaska’daki Anchorage Uluslararası Hava Alanı dünyanın en fazla pervaneli uçak sayısına sahip olan hava alanlarından biridir. Dünyanın en uzak köşelerinden biri olan bu hava alanı ABD havacılığının ne denli gelişmiş olduğunun kanıtıdır. Bir diğer örnek de o ülke üzerinde uçtuğunuzda ne sıklık ile küçüklü büyüklü hava alanları ile karşılaştığınızdır. Keza ülkemizde sivil havacılığın halen gelişmiş ülkelerden geride olduğunun en basit göstergesi bahsettiğimiz pervaneli uçak ve hava meydanı sayısındaki azlıktır. Bunun altında yatan birçok neden olsa da nedenlerden ziyade sonuca yönelik çalışmalar ile batılı dünya havacılığı standartlarının yakalanabileceği aşikârdır. Yakıtın, uçağın, insan gücünün pahalı olması gibi problemler ile batı da zamanında karşılaşmıştır ve zamanla mükemmele yakın planlamalar doğrultusunda bu problemleri aşarak bu günkü yerlerine ulaşmışlardır. FAA ve EASA gibi sivil Havacılık kuruluşlarının temelinde elastikiyet ve havacılık kanunlarından ödün vermemek yatmaktadır. Amerika’da pilotluk eğitimi boyunca sadece Florida eyaletinde öğrencileri 20’nin üzerinde değişik hava meydanına göndermenin vermiş olduğu tecrübe para ile ölçülmez boyuttadır.