AMERİKA UÇUŞ EĞİTİMLERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Pilot. Erkan ÖZMERİÇ Yanıtladı.


Pilot olmak için ne mezunu olmam gerekiyor?

ABD’de mezuniyet koşulu yok lakin Avrupa ve Türkiye’de Lise mezuniyeti aranıyor. Lise mezunu bir pilotun iş bulması çok zordur. Ayrıca kaptan olabilmek için Üniversite mezunu olma şartı vardır.

Öğrencilerinize kalacak yer sağlıyor musunuz?

Okullarımızın öğrenci evlerinde kalacak yer ayarlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin kendileri de istedikleri yerde kalabilmektedirler. Okul evleri 2-3 odalı tam teşekküllü mobilyalı daireler seklindedir ve mutfak, çamaşır, bulaşık makineleri mevcuttur. İsteğe göre öğrenciler oda paylaşımı yapabilmekte ya da tek kişilik odada kalabilmektedirler.

Lisansı aldığım takdirde hangi havayollarında uçabilirim?

ABD’den alınan FAA lisansı Avrupa ve Türkiye haricinde dünyanın tamamına yakınında geçerlidir. Türk ve Avrupa lisansına çevrim gerçekleştirmeden dünyanın çoğu ülkesinde konuşlu hava yolu şirketlerinde şirketin iç tüzüğünde aradığı özelliklere uyduğunuz takdirde uçabilirsiniz. Çevrim işlemi zahmetsiz bir işlemdir lakin rehberlik gerektirmektedir. American Pilot Training’in ücretsiz rehberlik hizmetinden yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Yurtdışı veya Amerika’da alacağım lisanslar nelerdir?

ABD’de Federal Havacılık dairesi (Federal Aviation Administration) FAA’in Ticari Pilot Lisansını alacaksınız.

Pilot olmak için yurtdışında nerelere başvurabilirim?

Yurtdışında havacılık fakülteleri bulunan Üniversite veya Uçuş Okullarına başvurmanız gerekmektedir

Aldığım sertifikayla doğrudan Türkiye’de bir hava yolu şirketine alınabilir miyim?

Türkiye, Avrupa Havacılık kuruluşu EASA’yi takip ettiğinden FAA lisansınızın Türkiye’de geçerli olabilmesi için “Çevrim” işlemine tabi tutulması gerekmektedir ki bu işlem zaten hali hazırda EASA ve Türk müfredatında olan 14 adet teori dersinin alınması ve yaklaşık 3 saat olan çevrim uçuşunun yapılması ile zahmetsiz bir şekilde gerçekleşir. Çevrim işlemi SHGM’nin SHT-1H talimnamesi ile düzenlenmiştir ve yürürlüktedir. EASA’ya çevrim için yine 14 dersin alınması ve sınavlarının verilmesini takiben bir EASA okulunda yaklaşık 28 saatlik cevrim uçuşlarının yapılması gerekmektedir. Çevrim işlemleri Türkiye’de yaklaşık $8000, EASA ülkelerinde ise $10000 tutmaktadır. Unutulmamalıdır ki Türkiye’de 18 ile 24 ayda 14 dersinde içinde olduğu müfredatı bitirmek yerine ABD’deki okullarımızda 6 ayda FAA lisansını alıp üzerine 5-6 ay arasında cevrim işlemlerini bitirip toplam 12 ayda Türkiye de ve FAA lisansının geçtiği tüm ülkelerde işe girebilecek hale gelmek çok daha ekonomiktir. Ayrıca, profesyonellik açısından büyük bir avantajdır.

Pilotluk için İngilizce bilmek ne kadar önemlidir?

Pilotluk için İngilizce “olmaz ise olmaz”lardan biridir. Havacılık terim ve jargonun tamamı İngilizcedir ve yurt içi ve yurt dışında kule konuşmaları İngilizcedir. Pilotaj eğitiminiz için ABD’yi seçmek size daha öğrenci iken dil avantajı sunması bakımından faydalı olmaktadır. Dil seviyesi ortanın altında öğrencilerimiz için American Pilot Training bünyesinde anlaşmalı ve kampanyalı okullarımızda genel İngilizce programları ayarlanmaktadır. Bu sayede pilotaj eğitimine devam eden öğrenciler çok daha başarılı olmaktadır.

Okul seçiminde dikkat edilecek hususlar nelerdir?

- Öncelikle size M-1 vizesi sağlamaya hak kazanmış profesyonel bir okul seçilmelidir.

- Ödeme seçeneklerinde taksit seçeneğinin olduğu okullar tercih edilmelidir. Çünkü toplam tutar yatırıldığında ve işler yolunda gitmediğinde ayrılmak istenmesi durumunda ödemelerinizde ciddi kesintiler olacaktır. Ancak taksitli ödemelerde paranızın içerde kalmasının önüne geçilmiş olur. Toplu halde öderseniz indirim yaparız diyen okullar, genelde işler kötüye gittiğinde geri kalan paranızı iade etmemektedir. Türk insanin genel alışkanlığı sonucu kontrata okumadan imza atan öğrenciler zor durumda kalmaktadırlar.

- Yoğun hava sahasında olmayıp, yoğun hava sahasına yakın okullar en iyi konuşlu okullardır. Yoğun hava sahasında olmayan okullar uçuş esnasında öğrenci ve öğretmenin kısa zamanda havaya kalkabilmelerini sağlayan hava alanlarında konuşludur ve saat başı ücret verildiğinden, paranız kalkmak için sıra beklerken yanmaz. Yoğun hava sahasına yakin olmaları soncu da IR eğitimi gibi yoğun havaalanı teknik olanaklarından faydalanılacak eğitimlerde uçuşun kısa sürmesi sonucu konsantrasyon eksikliği yaşanmaz ve paranız yoğun hava sahasına giderken yolda harcanmaz.

Pilot olmak için yaş sınırı nedir?

Pilotaj eğitiminde yaş sınırı yoktur. Ancak işe girmek için hedeflediğiniz havayolu şirketinin iç tüzüğünde yaş sınırı olabilir. Mesela THY 40 yas altını işe almaktadır. Unutmayın Türkiye’de hava yolları şirketlerinin ihtiyacı genç ve İngilizce bilen pilotlardır. Ne kadar gençseniz ve İngilizce seviyeniz iyi ise o kadar çok şansınız vardır.

Banka kredisi ve taksitli ödeme seçenekleri var mıdır?

TEB Bankası’ndan düşük faizli eğitim kredisi alınması mümkündür. Ödemeler ilk yıllarda çok düşük şekilde faizlendirilir. Sonraki yıllarda yüksek ödeme ise pilot maaşları ile rahatlıkla karşılanabilir.

Pilot adayları için sağlık şartları nelerdir?

Pilot eğitimi için sağlık raporu almanız gerekmektedir. Bu raporların en detaylı olanı Medical Class-1 diye geçer ve hava yolunda insan taşıyan pilotlardan istenir. ABD’de eğitime gelmeden bu raporu Türkiye’deki Havacılık Medikal Raporu vermeye yetkili bir hastaneden almanız problem varsa erken ortaya çıkması açısından sizin yararınıza olacaktır. Türkiye’den aldığınız bu raporu SHGM’ye mutlaka onaylatmanız gerekmektedir ki geçerliliği olsun. ABD’deki eğitim öncesi FAA bağlısı bir hastaneden Medical Class-1 uçuş raporu tekrar alınmaktadır. Bunun nedeni her havacılık kuruluşunun medikal raporlarının sadece o kuruluşa bağlı ülkelerde geçerli olmasıdır.

Yurtdışında ek masraflarım ne olacak ?

Yeme içme ve ABD’ye geliş-gidiş dışında masrafınız olmaz. Özel alışveriş veya gezi masraflarınız tamamen size aittir. Okul seçiminde önceden tüm masrafları belirtmeyip daha sonradan karşınıza çıkaran okullardan uzak durmanız yararınıza olacaktır. Masraf gizleyerek fiyatlarını düşük gösteren okullara dikkat ediniz.

Niçin ABD okulları daha ucuz ?

Başta yakıt ve yedek parça masraflarının ucuz olması ve Türkiye’deki okullar kadar fazla kar marjı talep edilmemesi ABD okullarını ucuz kılmaktadır.

Türkiye’de iş başvurusu yapabilir miyim?

Türkiye’deki eğitime göre çok daha kısa sürede uçuş eğitimimizi bitirdikten sonra yaklaşık 5 ay gibi bir sürede de 14 dersten oluşan çevrim derslerini ve çevrim uçuşunu bitirip toplamda 12 ayın altında bir sürede Türkiye’de iş başvurusu yapar duruma gelebilirsiniz. Unutmayın, Türkiye ve Avrupa’da ayni eğitim 18 ay civarındadır. Avrupa ve Türkiye dışındaki FAA lisansınız geçtiği ülkelerde iş arıyorsanız hemen iş başvurusu yapabilirsiniz. Unutmayın iş başvurularında aranan şartlar o şirketin iç tüzüğü ile de alakalıdır.

ABD’de Ticari Pilot Lisansı almak kaç ay sürmektedir ?

Normalde 8 aylara kadar uzanır lakin ‘Hızlandırılmış Eğitim” modelimiz ile bu safhayı 6 aya kadar indirmekteyiz. Çünkü sizi daha okulumuza katılmadan online eğitim ile yazılı sınavlara hazır hale getirmekteyiz. Eğitim safahatının kısalması kesinlikle eğitimden ödün verdiğimiz anlamına gelmez çünkü bütün kontrol uçuşları ve yazılı sınavlar ABD hükümeti ve FAA tarafından objektif olarak yapılmaktadır.

Nasıl oluyor da Avrupa ve Türkiye’de 18 veya 24 aya kadar uzanan eğitimler ABD’de 6-8 ay civarında bitiyor?

ABD’deki Hızlandırılmış Eğitim veren okullarımızın bu isi profesyonellikten ödün vermeden ve Hızlandırılmış Eğitim teknikleri ile vermeleri ayrıca Florida’da ki yılın her dönemi güneşli ve açık hava durumu ve teknik olanakların gelişmişliğiyle alakalıdır.

İş Garantisi Veriyor musunuz ?

Bir hava yolu şirketinin bünyesinde kurulan okullar dışında başka okullar iş garantisi veremez. Çünkü iş garantisi biraz da mezun pilota bağlıdır. Şirket bünyesinde kurulan okullar ise çok pahalı okullardır sebebi ise iş garantisi vermeleridir. Eğitiminiz sonunda iş başvurusu yaptığınızda mülakatınızın veya yazılı sınavlarınızın durumundan psikolojik durumunuza kadar her şey işe alınıp alınmayacağınızı etkiler. Unutulmamalıdır ki, ABD’de alacağınız eğitim sizin için ayrıca İngilizce kurs görevi taşıyacağından ve daha öğrenci iken sizi Türkiye’deki toplam hava meydan sayısından fazla yabancı meydana uçmanızı sağlayıp tecrübe kazandıracağımızdan işverenin gözünde ön planda olacağınız aşikârdır.

Turist vizeleri ve diğer vize türleri ile eğitim alabilir miyim?

Uçuş eğitimi için M-1 Teknik Öğrenci Vizesi gerekmektedir. Turist vizesi ve diğer vizeleri ile eğitim veren okullar olsa da risk alarak eğitim vermektedirler ve bu durum kötü sonuçlar doğurabilir. Uluslar arası öğrencilere eğitim vizesi vermeye yetkili okullar aracılığı ile M-1 vizesi alarak eğitim almanız yararınıza olacaktır. Adresinize posta ile I-20 formu okul tarafından gönderilir ve bu form ile ABD konsolosluğuna başvurarak vizenizi alırsınız. Tüm vize işlemleri ve randevuları American Pilot Training danışmanınız tarafından sağlanacaktır.

Sürücü ehliyetim ABD’de geçerli mi?

Türk sürücü ehliyetiniz M-1 vizesi taşıdığınızdan ABD’de 1 yıl geçerli olacaktır. Ancak motosiklet ehliyetiniz geçerli değildir. Türk ehliyetiniz ile araba dahi kiralayabilirsiniz.

Eğitimim sırasında çalışabilir miyim?

ABD’de çalışmanız için çalışma izniniz olması gerekmektedir ki olmayacağından çalışamazsınız. Kaçak olarak çalışanlar olsa da risk almaktadırlar. Unutmayın vize kuralları gereği haftada minimum 18 saat okulda olmanız gerekmektedir.

Uçuş eğitimim sırasında başka kurslara katılabilir miyim?

Uçuş eğitiminizi aksatmadığınız sürece evet katılabilirsiniz.